آرشیو اخبار

برنامه دولت برای تامین مسکن 750 هزار خانوار کم درآمد

21 تیر 1394, 7:42 ب ظ

در گفتگوی اختصاصی حامد مظاهریان معاونامور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با نشریه انبوه سازان مسکن و ساختمان تهران مطرح شد:

برنامه دولت برای تامین مسکن 750 هزار خانوار کم درآمد طی شش سال

طرح جامع مسکن با چه هدفی تدوین شده است و در تدوین این طرح تا چه میزان از نظرات صنوف مختلف استفاده شده است؟

اولین طرح جامع بخش مسکن در سال 1384 در9 محور و 55 برنامه تدوین گردید که اجرای آن عمدتا به برنامه واگذاری حق بهره برداری از زمین محدود می شد، پس از گذشت ده سال از تدوین این طرح با توجه به تغییرات اساسی درشرایط اقتصاد کلان کشور واقتصاد خرد خانوار و تحول ساختاری در نظام توزیع جمعیت و خانوارها، بازنگری و بروز رسانی طرح جامع مسکن با هدف طراحی نقشه راه بلند مدت و میان مدت بخش مسکن در دستور کار قرار گرفت. این طرح با بررسی همه جانبه مسائل بخش مسکن و استفاده از نظرات تیم های مطالعاتی مختلف به ارائه راهبردها و همچنین برنامه های نهادی و عملیاتی در هشت محور اساسی بخش مسکن پرداخته و می تواند نقش بسزایی در ارتقاء این بخش در میان مدت و بلند مدت ایفا نماید.

طرح جامع مسکن در حال حاضر جهت کسب نظرات اندیشمندان و متخصصان در مجامع صنفی، اقتصادی و اجتماعی و همچنین فعالان بخش خصوصی، عمومی ودولتی مرتبط با بخش مسکن انتشار عمومی یافته است.

بازار مسکن چه زمانی از رکود خارج می شود. پیش بینی بازار مسکن در سه فصل باقیمانده سال 94 به چه صورت می باشد و تاثیر وام خرید مسکن بر بازار مسکن چگونه ارزیابی میشود؟

بازار مسکن با دورره های رکود و رونق متناوب همراه می باشد به طوری که این بازار پس از دوره رونق خود در طی سالهای 1391 و1392 هم اکنون در شرایط رکودی قرار گرفته است. ضمن اینکه شرایط رکودی اقتصاد کلان موجب تعمیق رکود در بخش مسکن شده است. لذا انتظار می رود با گذشت دوره رکودی حاکم بر این بخش و همچنین خروج تدریجی کل اقتصاد از رکود و درنتیجه تقویت توان اقتصادی کشور و خانوارها و همچنین اجرای سیاست های در دست اقدام همچون افزایش قدرت خرید خانوارهای با درآمد متوسط از طریق افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن، پرداخت تسهیلات نوسازی و بازسازی بافت های فرسوده شهری و ... به تدریج بخش مسکن از رکود خارج گردد.

آیا برای حل معضل مسکن از کشورهای موفق الگوبرداری کرده ایم؟ طرح مسکن اجتماعی چیست؟

با توجه به ارتباط بخش مسکن با متغیرهای اقتصاد کلان و وابستگی متقابل بخش مسکن با این متغیرها، در بسیاری از کشورها، بخشی از معضلات بخش مسکن با بهبود شرایط اقتصاد کلان کشور از جمله بهبود فضای کسب و کار و افزایش قدرت اقتصادی خانوار و همچنین ایجاد ثبات اقتصادی و کنترل نرخ تورم عمومی برطرف گردیده اند. لذا به نظر می رسد در صورت بهبود شرایط اقتصادی در کشور بخش قابل توجهی از معضلات بخش مسکن نیز مرتفع گردد. با این وجود ممکن است در شرایط مطلوب نیز برخی از گروههای درآمدی، قادر به تامین مسکن مورد نیاز خود نگردند و به اصطلاح بازار مسکن در تامین مسکن این اقشار با شکست مواجه گردد.

در چنین شرایطی در بسیاری از کشورها در قالب یک برنامه ویژه اجتماعی و با استفاده از ظرفیت نهادهای عمومی و غیرانتفاعی و همچنین کمک های دولتی، مسکن مورد نیاز اقشار کم در آمد تهیه می گردد.

در این راستا در دولت جدید ضمن پرهیز از اقدامات اجرایی گذرا و کوتاه مدت به منظور ایجاد ثبات پایدار در تمامی بخش ها از جمله بخش مسکن، جهت تامین مسکن 750 هزار خانوار کم درآمد طی یک دوره شش ساله با استفاده از ظرفیت تمام نهادهای زیربط در قالب یک برنامه رفاه اجتماعی، مسکن اجتماعی نیز در دستور کار قرار گرفته است.

تعداد خانه های خالی چه میزان می باشد و آیا برای ورود خانه های خالی به بازار مسکن فکری اندیشیده شده است؟

با توجه به شرایط حاکم بر بازار مسکن تعداد خانه های خالی ممکن است تغییر نماید به طوری که در دوره های رکود، با کاهش تقاضا و عدم امکان فروش واحد های نوساز توسط سازندگان در بازار مسکن، آمار خانه های خالی افزایش می یابد لذا در چنین شرایط وجود بخشی از خانه های خالی طبیعی است با این وجود جهت ورود بخشی از خانه های خالی به بازار مسکن می توان از ابزار مالیات بر خانه های خالی استفاده نمود که قانون ان اخیرا به تصویب مجلس شورای اسلامی و به تایید شورای نگهبان رسیده است. ولی به نظر می رسد به دلیل عدم وجود زیر ساخت های اطلاعاتی جهت شناسایی دقیق خانه های خالی امکان استفاده کارا از این ابزار وجود نداشته باشد.

طرح لیزینگ مسکن در چه مرحله ای است آیا این طرح به هزینه های خانه دار شدن نمی افزاید؟

پیش نویس دستورالعمل لیزینگ توسط بانک مرکزی تدوین گردیده و در شورای پول و اعتبار دردست بررسی است که پس از ابلاغ نهایی آن، فرآیند لیزینگ در قالب دستورالعمل در بخش مسکن نیز قابل اجرا می باشد. لازم به ذکر است هر چند تامین نهایی خرید مسکن با استفاده از لیزینگ تاحدودی گرانتراز تسهیلات بانکی است ولی در حال حاضر بسیاری از متقاضیان مسکن با توجه به عدم تکافوی پس انداز خود جهت خرید مسکن مجبور به تامین منابع مالی مورد نیاز خود از بازارهای غیر رسمی

می باشند که از لیزینگ هزینه بیشتری دارد. لذا در صورت نظارت بر عملکرد شرکت های لیزینگ این شرکت ها می توانند به تامین مسکن اقشار با درآمد بالا و متوسط کمک نمایند.

انبوه سازان چه ظرفیتی برای کمک به بازار مسکن در شرایط فعلی دارند و وزارت راه و شهرسازی چه برنامه ای جهت استفاده از این ظرفیت ها دارد؟

با توجه به توان مالی و فنی انبوه سازان و همچنین فعالیت حرفه ای آنها در بخش مسکن، انبوه سازان می توانند کمک شایانی به توسعه بخش مسکن نمایند و وزارت راه و شهرسازی به منظور توسعه صنعت ساختمان و بخش مسکن سعی در تغییر شیوه ساخت و ساز مسکن با گسترش انبوه سازی و استفاده از ظرفیت انبوه سازان در بخش مسکن دارد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی